finadv.ltd :: Адвокатське бюро «ВЕКТОР» :: Податковий адвокат :: Оскарження податкових повідомлень-рішень фіскальної служби, штрафів Держпраці :: Розблокувати накладну ::
 

Єдиний податок та продаж пального

Чи можна платнику єдиного податку продавати паливно-мастильні матеріали третім особам,  а потрібна для цього відповідна ліцензія, чи треба ставати платником акцизного податку, і при цьому вимагається використання  реєстратору розрахункових операцій (РРО)? Спеціалісти Адвокатського бюро «Вектор» підготували невеличкий матеріал на випадок, якщо хтось розглядає продаж пального як бізнес.

 

І. СТИСЛА ВІДПОВІДЬ

 

Якщо продавати кінцевим споживачам (не юридичним особам) паливо в ємностях до 5 літрів (включно), тоді підприємцю-платнику єдиного податку не потрібні (1) РРО,  (2) ліцензія на продаж пального, (3) не треба реєструватися платником акцизного податку.

 

ІІ. ДЕТАЛЬНІШЕ

 

Існує загальна заборона для платників єдиного податку (1-3 групи) на  оптовий продаж підакцизних товарів  (паливо-мастильних матеріалів) (п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України (ПКУ), проте можна продавати підакцизні товари (паливо-мастильні матеріали) вроздріб, тобто в ємностях до 20 літрів.

 

Торгівля паливом може бути роздрібна або оптова.

 

Так, роздрібна торгівля – вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг. Оптова торгівля – товарообіг, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами постачання партіями для подальшого їхнього продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю чи для виробничого споживання й надання пов’язаних із цим послуг.

 

Отож, якщо продаж відбувається на користь юридичної особи, то це оптовий продаж, який несумісний із статусом платника єдиного податку.

 

Вид економічної діяльності «Роздрібна торгівля пальним» (код КВЕД 47.30), що охоплює (1)  роздрібну торгівлю паливом для автотранспортних засобів і мотоциклів; (2) роздрібну торгівлю паливом для автотранспортних засобів через мережу автозаправних станцій; (3) роздрібну торгівлю мастильними матеріалами й охолоджуючими рідинами для автотранспортних засобів. Натомість «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами» (код КВЕД  46.71) податкова не пропустить та не зареєструє фізичною особою-підприємцем платником єдиного податку.

 

Бути платником акцизного податку слід, якщо відбувається реалізація пального. Під поняттям «реалізація пального» розуміють будь-які операції з фізичного передавання (відпускання, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або сприт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) або без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: (1) до акцизного складу; (2) до акцизного складу пересувного; (3) для власного споживання або промислового перероблення; (4) будь-яким іншим особам.

Однак не вважається реалізацією пального передавання (відпускання, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій із реалізації такого пального його виробниками (абз. 2 пп. 14.1.212 ст. 14 ПКУ).

 

Оптовий  (для спрощеної системи заборонено) та роздрібний продаж паливом, яке є підакцизним фізичні особи-підприємці зобов’язані отримати ліцензію, натомість, якщо паливо не є підакцизним, тобто відпускається в тарі до 5 літрів (включно), то немає потреби отримувати ліцензію. Наявність ліцензії вимагає і оформлення РРО.

 

Матеріал розміщений  22.06.2022 з урахуванням чинного на той момент законодавства, та не є  юридичною консультацією чи правовим аналізом ситуації. 

 

Для отримання вичерпних відповідей на Ваші запитання

просимо звертатися до Адвокатського бюро «Власова «Вектор»

контактна особа: Євген Власов 

податковий адвокат  

+380 67 86 244 17 | ev@legalvector.com.ua