finadv.ltd :: Адвокатське бюро «ВЕКТОР» :: Податковий адвокат :: Оскарження податкових повідомлень-рішень фіскальної служби, штрафів Держпраці :: Розблокувати накладну ::
 

Заблокована накладна - передвісниця перевірки та штрафу

Подобається платникам податків чи ні, але сезон більшої частини податкових перевірок розпочато і поки суспільство обговорює наскільки це конституційно, законно чи правильно, податківці вмикаються в свій звичний робочий режим. Натомість підприємцям слід пристосовуватися до нових умов та реалій, шукати дієві інструменти протидії та  захисту, а не займатися розмірковуваннями та роздумами. Безсумнівно, що зупинення реєстрації податкових накладних обмежує, а іноді і блокує бізнес, що ж говорити про суди, коли чергові законодавчі зміни «дарують» нові категорії спорів, урізноманітнюючи їх та завантажуючи «перевантажену» третю гілку державної влади. Філософські питання про те, що буде, якщо платник податків не подасть письмові пояснення впродовж 365 днів з моменту отримання квитанції про зупинення реєстрації мають цілком практичне значення, спробуймо в цьому розібратися.

 

Щодо можливості оскаржити квитанцію про зупинення податкової накладної

 

Запорізький окружний адміністративний суд, розглядаючи ряд справ за позовом ТОВ «ВТС-Укрснабпром» у 2018 та 2019 р. р. фактично одноосібно сформував судову практику та поставив крапку в питанні неможливості оскаржувати квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної: квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та  рішення про результати розгляду скарги Комісії з розгляду скарг, за своєю суттю, змістом та формою не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, оскільки не створює для позивача юридичних прав та обов’язків (Рішення  Запорізького окружного адміністративного суду від 29.01.2019 у справі за №  280/4273/18, залишене без змін у апеляційному порядку; а також рішення того самого суду у справах за № № 280/4274/18, 280/4275/18,

 

Не йдучи на ризик та процесуальні експерименти, у деяких інших справах позивачі вже в процесі судового розгляду змінювали предмет позову та виключали вимогу про оскарження квитанції (Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 у справі за № 1540/3341/18, Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 у справі за № 821/1173/17).

 

Отже, оскарження квитанцій про зупинення податкової накладної не набуло популярності серед платників, а спроби скасувати в судах підприємці полишили ще в 2019 році.

 

Щодо строків для подачі письмових пояснень

 

Положеннями Податкового кодексу України (далі – «ПКУ») не визначено строків для подачі письмових пояснень, у разі зупинення реєстрації податкової накладної. Цей аспект врегульований Наказом Міністерства фінансів України за № 520 від 12.12.2019 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – «Порядок прийняття рішень»), а саме його шостим пунктом, - у платника податків є для цього 365 днів, а тому положення п. 52-8 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ щодо зупинення перебігу строків не можуть у цьому випадку  бути застосовані, на відміну від подачі скарги на, власне, саме рішення регіональної комісії про відмову в реєстрації податкової накладної, тому слід встигнути, незважаючи на карантин та різні види локдаунів, які пропонується суспільству.

 

Конкретні документи мають бути зазначені вже в самій квитанції про блокування

 

Верховний Суд (далі – «ВС») дотримується того, що і квитанція повинна містити конкретний перелік документів, які слід подати платнику податків для вирішення питання про «розблокування» відповідної накладної (Постанова ВС від 02.02.2021 у справі за № 805/3956/18-а  та  від 04.02.2021 у справі за № 818/1159/17).

 

Тішить, що й апеляційні суди також наголошують на конкретизації документів уже в самій квитанції (для прикладу, Постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі за № 200/8912/20-а, Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі за № 160/6794/20, Постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі за № 400/4285/20).

 

Отож, платник податків має право бути обізнаним про документи, які слід подати для розблокування, а податкова зобов’язана забезпечити реалізацію цього права, зазначивши конкретні документи для подачі.

 

 

Про наслідки не подачі пояснень упродовж 365 днів

 

Податкові істини про те, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – «ЄРПН») у встановлений ПКУ строки, - відомі всім.

 

У випадку, якщо ж порушено строки для реєстрації податкової накладної, то застосовуються штрафні санкції, визначені положеннями ст. 120-1 ПКУ, при цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН штрафні санкції, передбачені п. 120 прим. 1.2 та ст. 120 прим. 1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

 

У той же час ПКУ не дає розуміння платнику в ситуації, коли підприємець не встиг подати письмові пояснення впродовж відведених 365 днів і відповідно не отримав (не має) рішення про відмову в реєстрації.

 

Однак згідно з п. 11 Порядку прийняття рішень комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Реєстрі, зокрема, в разі ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН.

 

Отож право в податківців на прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної формально є.

 

Це означає, що у випадку прийняття такого рішення в платника податків виникає ще один шанс на порятунок – можливість оскаржити це рішення в адміністративному чи судовому порядку. Звісно, що фіскали такий подарунок не зроблять.

 

Своєю чергою, в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі – «ЗІР») (підкатегорія 101.27) наголошується на тому, що в разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН була зупинена і платником податку протягом 365 календарних днів не подані копії документів та письмові пояснення, необхідні для прийняття контролюючим органом рішення про їх реєстрацію, однак контролюючим органом за результатами проведеної перевірки виявлено факт здійсненої операції без реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН, то до такого платника податків застосовуються штрафні санкції, визначені п. 120 прим. 1.2 ст. 120 прим. 1 ПКУ. Такої самої думки і ГУ ДПС у Львівській області (детальніше див. індивідуальну податкову консультацію ГУ ДПС у Львівській області від 02.04.2020 за  №1374/10/33.1-09/ІПК), адже, на думку фіскалів, платник податків у цьому випадку не вжив усіх необхідних заходів для реєстрації накладної.

 

Чогось існує впевненість, що вже під час перевірки, податківці будуть наполягати, що заблокована податкова накладна була складена щодо реальної господарської операції, тим більше, про це свідчать первинні документи самого платника!

 

Отож за відсутності реєстрації зупиненої податкової накладної податкових штрафів не оминути, більше того, можлива і адміністративна відповідальність, якщо в податковій декларації продавцем товарів (послуг)  не буде відображено заблокованої податкової накладної (див. підкатегорія 101.27 ЗІР).

 

У податківців, в умовах скасування мораторію на проведення планових та окремих позапланових податкових перевірок, з’являється ще один привід  завітати на перевірку: провівши лише аналіз зупинених накладних у ЄРПН та зіставивши з показниками в податкових декларацій продавця, - що і буде підставою для застосування пп. 78.1.4 ст. 78.1 ПКУ та   абз. 21 п. 201.10 ст. 201 ПКУ.

 

Таким чином, не відображення «заблокованої» податкової накладної в податковій декларації буде першою ластівкою для направлення фіскалами запитів у порядку ст. 73 ПКУ, а далі і до проведення податкової перевірки недалеко.

 

Декларуємо заблоковане? Позиція судів

 

Якщо податкова служба цілком прогнозовано дотримується жорсткої позиції, то суди з цього приводу мають трохи іншу точку зору.

 

Так, колегія ВС підтримала позицію апеляційної інстанції та підсумувала: оскільки чинним законодавством передбачено, що в податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються лише дані про обсяги фактично здійснених операцій відповідно до  даних первинних документів і бухгалтерського обліку незалежно від того складена чи зареєстрована в ЄРПН податкова накладна на такі операції, у той же час обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в зайво складеній податковій накладній та/або розрахунку коригування, не підлягають відображенню в декларації, а отже позивач немає підстав відображати операцію, яка фактично не відбулась (Постанова ВС від 11.09.2018 у справі за № 820/6615/17).

 

Тобто виходить, що фактично здійснена господарська операція, незважаючи на те, що реєстрація податкової накладної була зупинена, підлягає відображенню в податковій декларації з ПДВ платника-продавця товарів (послуг), а ось помилкова накладна (безтоварна) – ні.

 

Якщо ж податкова накладна була складена помилково (двічі на одну й ту саму господарську операцію) та її реєстрація була зупинена, то  платник податків не може і не зобов’язаний вчиняти дії щодо її розблокування, а така «заблокована» накладна не повинна відображатися у податковій звітності платника, - саме до таких висновків прийшла і колегія Третього апеляційного адміністративного суду, що підтримала позицію суду першої інстанції, у справі, де позивач намагався зобов’язати податкову службу зареєструвати «помилкову» податкову накладну, що була включена ним до податкової декларації з ПДВ (Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі за №  804/3110/18, в касаційному порядку рішення не переглядалося).

 

У разі, коли не вистачило платнику податків  і 365 днів для подачі пояснень і він не відобразив у своїй податковій звітності заблоковану накладну, то є прикмета, що податківці неодмінно завітають з перевіркою до такого підприємця, доведено податковою.

 

Матеріал розміщений  19.07.2021 з урахуванням чинного на той момент законодавства, та не є  юридичною консультацією

чи правовим аналізом ситуації. 

 

Для отримання вичерпних відповідей на Ваші запитання

просимо звертатися до Адвокатського бюро «Власова «Вектор»

контактна особа: Євген Власов 

податковий адвокат  

+380 67 86 244 17 | ev@legalvector.com.ua