finadv.ltd :: Legal Firm "VECTOR" :: Tax :: Litigation :: Doing Business in Ukraine :: Setting up business :: Permits :: Work permits :: IP :: Accounting :: Tax code ::
 

20-ОПП: подавати чи не подавати? Які наслідки та ризики?

Позиція податківців досить зрозуміла та однозначна: «Подавати треба!».

 

Чи буде штраф за неподачу 20-ОПП у період карантину? Ні, штрафи за не подачу, вчинене в період карантину, не застосовуються. Неподане 20-ОПП може бути підставою для зупинення реєстрації податкових накладних та отримання статусу ризикового платника.

 

1. Щодо строків подачі 20-ОПП

 

Відповідно до п. 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 за  № 1588 (зі змінами, що набули чинності з 27.07.2020, 10 днів з дати публікації, 17.07.2020) повідомлення про об′єкти оподаткування або об′єкти, пов′язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

 

У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

 

2. Які наслідки та ризики, якщо не подавати 20-ОПП

 

 

 

 

Слід розуміти, що податкова традиційно може в односторонньому порядку розірвати договір про визнання електронних документів, бо платника податків немає за його місцезнаходженням (Постанова ВС від 03.09.2020 у справі за № 820/7240/16), а це означає і неможливість подачі звітності, і реєстрації податкових накладних. І хоча в цій справі не досліджувався факт подачі/неподачі 20-ОПП, однак, вважаємо, що подати 20-ОПП подати буде не зайвим для уникнення такого ризику.

 

3. Яка відповідальність за не подачу 20-ОПП

 

Відповідно до п. 117.1 Податкового кодексу України, за неподання у строки та у випадках, передбачених законодавством, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, застосовується штраф на:

 

У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, застосовується штраф на:

 

 

З урахуванням позиції податкової, озвученої в базі податкових знань (ЗІР, підкатегорія 116.12) до строків застосування штрафів за порушення термінів взяття на облік (реєстрації) або внесення змін до облікових даних в контролюючих органах, у тому числі за неподання/несвоєчасне подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. № 20-ОПП застосовуються строки позовної давності, визначені ПКУ для нарахування податкових зобов’язань.

 

У тій самій базі податкових знань податківці звертають увагу на те, що повторність протягом року, про яку йдеться в санкції ст. 117 ПКУ, вираховується з дати прийняття органом ДПС податкового повідомлення – рішення.

 

Порушення, передбачені ст. 117 ПКУ контролюючі органи виявляють у процесі проведення документальних перевірок.

 

При цьому, складається податкове повідомлення-рішення за формою «Р», згідно з вимогами, установленими Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 із змінами та доповненнями.

 

4. Де перевірити факт подачі 20-ОПП

 

У цьому допоможе особистий електронний кабінет платника («Облікові дані платника – Відомості про об’єкт оподаткування»).

 

5. Чи потрібно подавати 20-ОПП, якщо компанія зареєстрована за місцем проживання керівника?

 

Відповідно до позиції податкової, викладеної в підкатегорії 116.11  ЗІР, у разі реєстрації, в т. ч. за місцем проживання керівника, подавати 20-ОПП необхідно.

 

Матеріал розміщений  09.11.2021, з урахуванням чинного на той момент законодавства, та не є юридичною консультацією чи правовим аналізом ситуації. Для отримання вичерпних відповідей на Ваші запитання просимо звертатися до Адвокатського бюро "Власова "Вектор" 

+380 67 86 244 17, ev@legalvector.com.ua